Tyler Sea sprints to the finish line to take first place in the 100-meter dash.

The Running Wolves boys team won their second straight meet May 14, earning nine gold medals and seven silver along the way.

Walker-Hackensack-Akeley ran away from the seven other teams to win with 192 points, 98 points more than second place Bagley-Fosston. Finishing third was Northome-Kelliher-Blackduck with 75 points.

Taking first was Tyler Sea in the 100 at 11.56 and the shot put at 39-06 feet; Cole Nelson in the 200 at 23.02; Carter Rettke in the 110 hurdles at 17.22; Kenner Bell in the 300 hurdles at 42.26; Tom Hansen in the triple jump at 35-09.75 feet; Ben Strandlie in the discus at 116 feet; the 800-relay team of Clay Nelson, Bell, Cole Nelson and Sea at 1:33.45; and the 1600-relay team of Cade Pederson, Josh Kuhlman and the Nelson brothers at 3:51.

Finishing second was Trevor Radke in the 100 11.97; Sea in the 200 at 24.05; Clay Nelson in the 54.29; Kuhlman in the 300 hurdles at 46.61; the 400-relay team of Henrique Burity, Radke, Steven Hausken and Alex Hein at 48.57; Rettke in the triple jump at 34-10 feet; and the 3200-relay team of Jonathon Schultz, Gavin Damar, Kuhlman and Pederson at 10:11.

Taking third was Hansen in the 110 hurdles at 18.67 and the 300 hurdles at 49.10; and Damar in the triple jump at 33-03 feet.

In fourth place was Radke in the shot put at 35-10 feet and the discus at 95-03 feet; Kuhlman in the long jump at 16-01.50 feet; while those in fifth were Burity in the 100 at 12.19; Jonathon Schultz in the 1600 at 5:45; Hausken in the 3200 run at 12:13 and long jump at 15-06.75; and Hansen in the discus at 95-02 feet.

Taking sixth was Burity in the 400 at 1:00.83.

WHA girl’s team settled for fourth place with 64 points, 16 behind third place Lake of the Woods. Bagley-Fosston took first with 133 points and Northome-Kelliher-Blackduck was second at 106.

The Wolves’ best finish was second place with Taylor Nordin in the 200 at the 27.88; the 800-relay team of Taylor Week, Abi Strandlie, Cierra Dody and Nordin at 2:00.69; the 1600-relay team of Jessica Schmidtke, Katie Sagen, Erika Rand and Claire Biessener at 5:18; and Strandlie in the triple jump at 29-01.75 feet.

Finishing third were Strandlie in the 100 hurdles at 20.89; Sagen in the high jump at 4-04 feet; and Rand in the triple jump at 29-00.5 feet.

Taking fourth was Sagen in the 100 hurdles at 22.06; Schmidtke in the 300 hurdles at 59.06; and Dody in the triple jump at 28-09.75 feet.

In fifth place was the 400-relay team of Brittney Wolter, Schmidtke, Week and Nordin at 58.35; while Dalee Morris was sixth in the 100 hurdles at 22.60.

0
0
0
0
0

Recommended for you

Load comments